Jak kupować gotowe firany lub modne rolety okienne?

Szybkim i stosunkowo niedrogim sposobem na udekorowanie okna jest zakup gotowych firanek. Wystarczy je tylko powiesić i sprawa załatwiona, zaś wybór w sklepach jest na tyle duży, że każdy z pewnością znajdzie takie rozwiązania, jakie najbardziej mu odpowiadają. Jest jednak kilka ważnych kwestii, na które przy tej sposobności trzeba zwrócić uwagę.

Długość firan

modne rolety do okienWybierając się na zakupy, trzeba koniecznie znać dokładne wymiary poszczególnych okien. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku okien, które były wykonywane na indywidualne zamówienie, ponieważ ich rozmiary najczęściej różnią się od standardowych. Tutaj szalenie istotnym parametrem jest długość firanek. Dlaczego? Z kilku powodów. Firanka nie powinna zawadzać ani o podłogę, ani o parapet. Najlepiej, jeśli unosi się tż nad ich powierzchnią, ale nie może być też za krótka. Trzeba się też zastanowić nad tym czym pod oknem nie będą ustawiane jakieś domowe sprzęty – w takim układzie kupowanie długich firan mija się z celem, gdyż i tak nie będzie można podziwiać ich w pełnej krasie. Kolejna kwestia to taka, że mierząc długość firany, zawsze trzeba brać poprawkę na karnisz. Obniża bądź podwyższa on (w zależności od modelu) poziom zawieszenia firanek o kilka lub nawet o kilkanaście centymetrów.

Nie tylko funkcjonalność

O funkcjonalności firanek decydują też inne czynniki. Nie powinny one utrudniać dostępu do okna i uniemożliwić jego uchylenia, gdy zachodzi takowa potrzeba. Nie mają też prawa przysłaniać swoim wzorem doniczkowych roślin oraz innych dekoracji ustawianych na parapecie.

Sprawdź tutaj czy znajdziesz dla siebie modne rolety do okien i jeśli tak to napisz swoją opinię o tym sklepie.

Względy estetyczne odgrywają równie ważną rolę, co i aspekty praktyczne. Pod względem fasonu, materiału oraz kolorystyki firanka powinna pasować do wystroju danego wnętrza. Od tego w dużym stopniu zależy m. in. przepuszczalność światła. W tym kontekście trzeba nieć na względzie przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. I tak dla przykładu w salonie wskazane są subtelne rozwiązania, które ładnie przepuszczają światło, zaś w sypialniach mile widziane są firanki o właściwościach zaciemniających.

Naprawdę modne i nie drogie rolety znajdziesz w serwisie internetowym Roletko.pl