Inwestycje w surowce dowód na poszerzenie rynku?

Bardzo interesują mnie wszelkie nowinki dotyczące finansów i ekonomii. Ostatnio bardzo modne zrobiło się inwestowanie pieniędzy w surowce. Inwestycje w surowce są o tyle bezpiecznie, że decydują się na nie nawet osoby nie posiadające zbyt dużej wiedzy o danym rynku.

Po kryzysie ekonomicznym jaki spotkał Europę duża część inwestorów wycofała się ze strefy euro. Jako pewniejszą walute wybrano frank szwajcarski. Bank Centralny Szwajcarii dość długo oponował przeciwko wzrostowi kursu franka. Jednak po tygodniu frank wyłamał się i poszybował w górę. Wraz z euro spadł kurs dolara. Tym bardziej, że z powodu wysokie ryzyka kryzysu USA zdecydowało się na dodrukowanie sporej części dolarów. Jak wiadomo nie przyczyniło się do wzrostu wartości realnej tej waluty. Inwestorzy zaczęli szukać bardziej stabilnych form lokowania pieniędzy. Spora część przerzuciła się na surowce takie jak ropa czy złoto. Ceny ropy były w ostatnim czasie jedne z najwyższych w historii. Ceny zaś złota były najwyższe jakie w ogóle kiedykolwiek odnotowano. Wiadomo również, że wraz ze wzrostem cen produktów podstawowych wzrastają ceny również produktów substytucyjnych. Dlatego też ceny produktów ropo pochodnych poszybowały w górę I ceny srebra również. Wiele osób, które zdecydowały się na inwestycje w srebro zyskało bardzo dużo. Nigdy wcześniej nikt nie poleciłby inwestycje w metale szlachetne. Jednak teraz coraz więcej doradców radzi by zaryzykować i zainwestować. Prócz metali szlachetnych wzrosły również ceny papieru, kawy, gumy, wina i innych produktów. Szczególnie uznanie zdobyły inwestycje własnego kapitału w wino i cygara.

Również meble antyczne i obrazy przeżywają swój drugi renesans. Ludzie inwestują już niemal we wszystko na czym tylko można zarobić. Jeszcze do niedawna spora część inwestorów inwestowała tylko w nieruchomości, akcje, fundusze zamknięte lub obligacje. Teraz rośnie odsetek osób, które lokują pieniądze w inwestycje alternatywne. O czym to świadczy? O tym, że rynek się poszerza. Świadomość ekonomiczna rośnie. Ludzie coraz częściej chcą zaryzykować. Nie ograniczają się tylko do wypróbowanych sposób ale też szukają atrakcyjnych alternatyw.